رباتی که توانایی استخراج نقشه و مسیرهای مزارع را به صورت آنلاین دارد

این ربات جدید به صورت خودمختار و به کمک هوش مصنوعی می تواند در زیر سایبانی از انبوه گیاهان فعالیت کند و  به کشاورزان  اطلاعات بیشتری از سلامت محصولات زراعی نسبت به هواپیماهای بدون سرنشین دهد.

 

 این ربات که ماموت نام دارد، یک نمونه اولیه از ربات مستقل با هوش مصنوعی است که می تواند با پیمایش در محیط زراعی ساختار آن را ترسیم کند. این ربات می‏تواند بسته به تغییر نوع محصولات و رشد آنها، مسیر خودرا اصلاح کند وگیاهان با ارزشی مثل باغ های انگور را مورد بازرسی و نظارت قرار دهد.

اما هدف نهایی ماموت، جمع آوری دقیق داده‏ها به صورت خودکار است که به تولیدکنندگان و کشاورزان این اجازه را می‏دهد تا از این طریق آگاهی بیشتری نسبت به محصولات خود داشته باشند.

کریس رابرتز ، رئیس ربات‏های صنعتی از مشاوران کمبریج گفت: “ماموت” فراتر از آنچه که می‏تواند به صورت دستی مدیریت شود عمل می‏کند. بسیاری از محصولات زراعی نیاز به نظارت مداوم دارند به دلیل اهمیت این امر و وقت گیر بودن و خسته کننده بودن این بخش، ماموت‏ها راهکار مناسبی برای جمع آوری داده‏ها و نظارت بر محصول هستند.

رابرتز می‏گوید، این سطح از اتوماسیون می‏توانند در شناسایی اولیه بیماری یا آفات به ما کمک کند و همچنین راهنمایی‏های لازم درمورد مناسب ترین زمان و انتخاب بهترین منطقه از لحاظ بالاترین کمیت و کیفیت برداشت محصول داشته باشد.

در ادامه رابرتز می‏گوید: ماموت طوری طراحی شده است که کاملاً خودمختار باشد و به هیچ یک از زیرساخت‏های ثابت (مانند نشانه‏های رادیویی) یا GPS وابسته نباشد. ماموت با کمال صلابت در زیر سایبانی از انبوه گیاهان فعالیت می‏کند که راه حل مناسبی تری نسبت به استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین می‏باشد.

وی گفت: ما برروی کاربردی کردن این مسئله متمرکز هستیم به معنای واقعی هدف داریم بستری را ایجاد کنیم تا ربات در محیط‏های واقعی بدون نقشه ودرحال تغییر توام با رشد گیاه به صورت مستقل عملیات خود را انجام دهد. همچنین رابرت افزود بسته به نوع ساخت و ساز به کار رفته در این ربات می توان آن را از یک ابزار تحقیقاتی گران به یک محصول کم‏ هزینه و به اندازه کافی نیرومند تجاری در حوزه کشاورزی تبدیل کرد.

مشاوران کمبریج از ماموت برای عملیات ناوبری خودکار در یک محیط واقعی کشاورزی استفاده می‏کنند. این ربات از اوایل سال 2018 تاکنون در یک باغ 500 جریبی  متعلق به مکل اپل در حال تست می‏باشد. هر تست میدانی در باغ حدود 8 ساعت  به طول می‏انجامد که طی این مدت ماموت حدود 24 کیلومتر را پوشش می‏دهد و در زیر سایبانی از انبوه گیاهان برای حصول نتیجه بهتر در مسیریابی و نقشه برداری بی‏درنگ، از ترکیب حسگرهای مختلف استفاده می‏کند.

ماموت در هنگام ماموریت خود، اطلاعات دقیقی از محصول و مسیری که از داده های سنسورها تولید می‏شود، جمع آوری کرده و با اطلاعات قبلی جایگزین می‏کند. داده های جمع آوری و ذخیره شده از محصولات زراعی، پس از تجزیه و تحلیل به کشاورزان اجازه می‏دهد تا در پیش بینی و بهینه سازی بازده محصولات، عملکرد بی‏نقصی داشته باشند.

رابرتز گفت: ” هدف نهایی ما این است که بتوانیم درون یک باغ، هر روز تصویری از تک تک سیب ها را ثبت کنیم، محصول خراب را بشناسیم، بازده محصول را تخمین بزنیم و به تولیدکنندگان کمک کنیم تا زمان مطلوب برای برداشت محصول را پیش بینی کنند. آزمایش ربات در این زمینه به ما کمک می کند تا درمورد ناوبری خودکار در محیط‏های بدون ساختار، اطلاعاتی را کسب کنیم و این یکی از چالش‏های اصلی در کلیه پروژه‏های رباتیک است. “

ربات ماموت برای مسیریابی در این زمین از یک دوربین استریو stereo، یک سیستم پردازنده هوش مصنوعی، LIDAR و یک قطب نما استفاده می‏کند. این سیستم عامل دارای سنسورهای مختلف بازرسی از جمله شش دوربین با قابلیت ثبت تصویر 360 درجه و دوربین تصویربرداری چند طیفی است که می تواند انواع مختلفی از کلروفیل را تشخیص دهد. با داشتن نمونه دی ان ای سازگار محصولات، كشاورزان می توانند با استفاده از سنسورهای مربوطه، محصول موردنظرخود را برداشت کنند.

در حال حاضر این شرکت می‏خواهد که ماموت در یک محیط واقعی و نه فقط در آزمایشگاه مشغول عملیات شود و مورد ارزیابی قرار گیرد.

رابرتز گفت: “یادگیری” از چندین طریق ممکن است. ربات محیطی را که در آن حرکت می‏کند، یاد گرفته و بهترین راه را که خود روی نقشه ایجاد کرده، انتخاب می‏کند. در ادامه رابرتز گفت: نمونه ای از این مسئله این است كه محیط طبیعی دارای خاک نرم و شیب به سمت گیاهان است ربات به کناره های مسیر متمایل شده و گوشه‏ها یا زاویه های مسیر را قطع كند. این رفتار به خودی خود اشتباه نبود، اما ما تصمیم گرفتیم كه این كار را انجام ندهد. در نمونه ای دیگر از آزمایش های اولیه پی بردند هنگامی که ربات در یک مسیر مستقیم راه می‏رود، درست همانند فرد در حال یادگیری رانندگی، ممکن است بیش از حد بر روی فرمان متمرکز شود تا انحراف اطراف مسیر را جبران کند. با گذشت زمان این حالت تنظیم شد.

رابرتز گفت: علاقه این شرکت بیشتر به بازرسی محصولات زراعی مانند ذرت است.

” اولین علاقمندان به این سیستم، پرورش دهندگان محصولات پر ارزش هستند. ما متعتقدیم سیستم raas  (Robotics-as-a-Service) سرویس بهتری برای تولیدکنندگان محصول می‏باشد زیرا با خرید raas ارائه سرویس از سوی تولیدکننده فناوری سخت افزار امکان پذیر خواهد بود.”

 

منبع :www.forbes.com

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *