پیشرفته ترین ربات كشاورز جهان ساخته شد

به گزارش روز یكشنبه گروه اخبار علمی ایرنا از پایگاه خبری ساینس دیلی، این ربات كشاورز كه SWEPPER نام دارد قادر است درون گلخانه های صنعتی كه در آن ها محصولات به صورت عمودی كشت می شوند، حركت كرده و فلفل های رسیده را با دقت 62 درصد ظرف مدت 24 ثانیه شناسایی و برداشت كند.
محققان با استفاده از فناوری های دید كامپیوتری تلاش كرده اند قدرت تشخیص این ربات را بالاببرند تا بتواند میوه های رسیده را شناسایی كند. انتظار می رود این ربات در طول 4 تا 5 سال آینده به طور كامل آماده بهره برداری شود و دقت آن در شناسایی میوه های رسیده تا حدود 100 درصد افزایش یابد.
به اعتقاد محققان برداشت رباتیك محصولات، كشاورزی را متحول كرده و موجب كاهش قابل توجه ضایعات مواد غذایی خواهد شد. هنگامی كه این ربات مطابق انتظار محققان تكمیل شود، می تواند به طور شبانه روزی و با دقت بسیار بالا به برداشت محصول بپردازد و موجب صرفه جویی چشمگیر در هزینه های برداشت شود
آمریكای شمالی دومین تولید كننده فلفل شیرین و تند در جهان است و 31 درصد از سهم بازار را به خود اختصاص داده است. در سال 2017 میلادی اروپا با سهم 53.2 درصد از بازار و ارزش صادرات 2.7 میلیارد دلار توانست مقام اول تولید فلفل در جهان را به خود اختصاص دهد.
این ربات پیشرفته هفته گذشته در مركز تحقیقاتی تولیدات كشاورزی واقع در شهر سن كتولژنووه بلژیك رونمایی شد.

منبع : ایرنا